تبلیغات
کمانه Kamane - (396) افرادی که مستحق اجابت دعا می‌باشند: آیا دعای کافری که مضطر مظلوم باشد، مستجاب است؟

(396) افرادی که مستحق اجابت دعا می‌باشند:

آیا دعای کافری که مضطر مظلوم باشد، مستجاب است؟


در تفسیر شریف لاهیجی، ج‏3، ص، 924 مطلبی را بیان نموده که بسیار آموزنده است و ما آن را به جهت بحث نفرین مظلوم ذکر می‌کنیم. در حدیث امام صادق علیه السلام آمده است که دعا و نفرین مظلوم بر علیه ظالم مستجاب است ولی در کلام خداوند در قرآن چنین آمده است: وَ ما دُعاءُ الْكافِرِینَ إِلَّا فِی ضَلالٍ  پس چگونه است که دعای كافر مضطر مظلوم، مستجاب می‌گردد در حالی که قرآن فرموده، دعای کافران مستجاب نمی‌شود؟ جواب اینكه این آیه در باب دعاء كافران در آتش دوزخ وارد شده و ما نحن فیه دعاى ایشانست در دار دنیا.

دعا و یا نفرین کافر، چنانچه در دنیا باشد، اگر کسی به او ظلمی کرده باشد، نفرینش بر علیه ظالم مستجاب است ولی در آخرت هر چه دعا کند خداوند دعایش را نمی‌شنود و آن را اجابت نمی‌کند.

تذکر: با توجه به این که روز قیامت روز جزاست نه روز عمل، آیا با درخواست انسانها برای مغفرت منافات ندارد و آیا می‌تواند از خداوند درخواستی داشته باشد در حالی که در دنیا در جستجوی آن نبود و به آن عمل نمی‌کرد؟ و آیا دعای انسان برای خود در آنجا کارایی دارد؟

ممکن است منظور آیه دعا برای کافران باشد چه دیگران برای آنان طلب مغفرت نمایند و چه خود برای خود طلب مغفرت نمایند. خواه این دعا در دنیا برای کفار زنده باشد یا برای کفاری که از دنیا رفتند. به هر حال چون توبه نکردند و از کفر دست نکشیدند، خداوند آنان را مورد رحمت و مغفرت قرار نخواهد داد و گرفتار عذاب ابدی خواهد نمود.

"چه براى آنها استغفار كنى، و چه نكنى، (حتّى) اگر هفتاد بار براى آنها استغفار كنى، هرگز خدا آنها را نمى‏آمرزد! چرا كه خدا و پیامبرش را انكار كردند و خداوند جمعیّت فاسقان را هدایت نمى‏كند!" [1]

اما در خصوص نفرین، چه خودش بواسطه‌ی ظلم به دیگران مورد نفرین قرار بگیرد و یا دیگران به خاطر ظلمِ به او مورد نفرینش واقع شوند، طبق سنت الاهی، خداوند حق مظلوم را از ظالم می‌ستاند و به مظلوم برمی‌گرداند چه در دنیا باشد و یا در آخرت کما اینکه حدیث آن گذشت.

با توجه به آیات قرآن خداوند به هیچ کس ظلمی نمی‌کند حتی کفاری که مورد غضب و عذاب خداوند قرار گرفتند

"و از عادتى همچون عادت قوم نوح و عاد و ثمود و كسانى كه بعد از آنان بودند (از شرك و كفر و طغیان) مى‏ترسم و خداوند ظلم و ستمى بر بندگانش نمى‏خواهد." [2]

ادامه دارد....

------------------------

غلامحسین زکوی، کتاب فریاد خسته دلان، انتشارات دانشکده اصول دین.1390

 غلامحسین زکوی

 کمانه

 http://kamane.mihanblog.com

hosseinzakavi@gmail.com[1] - اسْتَغْفِرْ لهَُمْ أَوْ لَا تَسْتَغْفِرْ لهَُمْ إِن تَسْتَغْفِرْ لهَُمْ سَبْعِینَ مَرَّةً فَلَن یَغْفِرَ اللَّهُ لهَُمْ  ذَالِكَ بِأَنهَُّمْ كَفَرُواْ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ  وَ اللَّهُ لَا یهَْدِى الْقَوْمَ الْفَاسِقِینَ. توبه/80. ؛ ترجمه: مکارم، القرآن الکریم ، ص 119.

[2] - مِثْلَ دَأْبِ قَوْمِ نُوحٍ وَ عادٍ وَ ثَمُودَ وَ الَّذینَ مِنْ بَعْدِهِمْ وَ مَا اللَّهُ یُریدُ ظُلْماً لِلْعِبادِ . غافر/31. ؛ ترجمه: مکارم، القرآن الکریم ، ص 282.

 

 
طبقه بندی: دعا،  سنت الهی ،  نقد و نظر،  بدعت و نو آوری، 
برچسب ها: دعا، سنت الهی، بدعت و نوآوری،  

تاریخ : شنبه 14 شهریور 1394 | 11:09 ب.ظ | نویسنده : غلامحسین زکوی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.


بارش برگ های پاییزی!!

  • کد نمایش افراد آنلاین