تبلیغات
کمانه Kamane - (391) حسادت بلعم باعورا نسبت به حضرت موسی علیه السلام

(391) حسادت بلعم باعورا نسبت به حضرت موسی علیه السلام؛


بلعم باعورا از زهاد زمان حضرت موسی علیه السلام و مستجاب الدعوه بود. این داستان حاکی از آن است که دعایی که رضای خداوند را در پی نداشته باشد، نه تنها مستجاب نمی‌شود بلکه مورد غضب خداوند است.

على بن ابراهیم از امام رضا (ع) نقل مى‏كند: اسم اعظم الهى به بلعم باعورا كه از زهّاد و عابدان بود داده شده و او به واسطه‌ی آن اسم مستجاب الدعوه گشته بود، امّا به فرعون تمایل یافت و زمانى كه فرعون در طلب موسى با اصحاب خود روان بود از كنار او گذشت و به او گفت: موسى و یارانش را نفرین كن تا زندانى ما شوند، بلعم باعورا هم سوار بر حمار خود شد تا در طلب موسى (ع) حركت كند، حمار او از رفتن امتناع كرد، بلعم باعورا حمار را ضربه‏اى زد، حمار به خواست خدا به سخن در آمد و گفت: واى بر تو، آیا من را براى این كه نمى‏خواهم همراه تو بیایم تا پیامبر خدا و قوم مؤمن او را تعقیب و نفرین كنى، كتك مى‏زنى؟ امّا بلعم باعورا آنقدر آن حیوان را تازیانه زد كه به قتل رسید و خداوند هم اسم اعظم خود را از زبان او منفكّ نمود و جدا كرد." [1]

تقاضاهای نادرست را می‌توان به عدد افراد و نیت‌هایشان برشمرد زیرا هر فردی می‌تواند تقاضا و درخواست ناصحیح داشته باشد. خداوند نیز تقاضاهای نادرست انسانها را برآورده نمی‌کند تا آنان با این تقاضاهای نادرست به هلاکت نیفتند. باشد که به خود بیایند و از آن توبه نمایند.

درخواست‌های ناروا مثل دعا برای ظالم، دعای شر برای خود، تقاضای نابودی و از بین رفتن موقعیت مالی و اجتماعی دیگران از روی حسادت، و... چون طلب چیزی است که رضای خداوند در آن نیست، مستجاب نمی‌شود.

------------------------

غلامحسین زکوی، کتاب فریاد خسته دلان، انتشارات دانشکده اصول دین.1390

 غلامحسین زکوی

 کمانه

 http://kamane.mihanblog.com

hosseinzakavi@gmail.com

 

 [1] - مشایخ، قصص الأنبیاء. قصص قرآن.  ص.452
طبقه بندی: آزمایش الهی،  مسخ،  دعا،  کیفر و پاداش،  سنت الهی ،  نقد و نظر،  بدعت و نو آوری، 
برچسب ها: سنت الهی، بدعت و نوآوری، نقد و نظر، دعا، حسادت، بعلم باعورا، موسی علیه السلام،  

تاریخ : دوشنبه 26 مرداد 1394 | 10:07 ب.ظ | نویسنده : غلامحسین زکوی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.


بارش برگ های پاییزی!!

  • کد نمایش افراد آنلاین