تبلیغات
کمانه Kamane - (385) "فقط از خدا طلب نمودن"، به دو نکته اشاره دارد:

(385) "فقط از خدا طلب نمودن"، به دو نکته اشاره دارد:

اینکه گفتیم باید فقط از خدا طلب نماید، به دو نکته حساس اشاره دارد که همان توجه بنده به خداوند را بیان می‌کند. یعنی اصل درخواست نمودن از خدا و دوم فقط از او خواستن؛

1.) درخواست نمودن و طلب کردن از خداوند؛


خداوند همه‌ی نیازها، بیماریها و درمانهای انسان را به طور كامل و بی‌نقص در زمین قرار داده است و به انسان امر نموده است كه باید سهمت را از زمین طلب نمایی. اگر تلاش كردی به آن می‌رسی و اگر تلاش نكردی به آن نمی‌رسی. من نیازت را به تو نمی دهم بلكه خودت باید بگیری چون آن را در دنیا قرار داده‌ام. اگر در تلاش به خاطر مانعی مضطر شدی و نتوانستی آن را برطرف نمایی، از من بخواه و من بنابر مصلحتی كه بهتر از تو آن را می‌دانم، آن مانع را رفع می‌كنم.

 برای رفع مانع، حتما باید از خداوند خواست و ادعای به اینكه خداوند خود می‌داند كه نیازم چیست چرا باید به زبان جاری كنم، كلامی نادرست است. چون اصلِ درخواست نمودن، نشان از شایستگی یک بنده است و با درخواست خود، مقام خداوند را عزیز دانسته است و با کوچک نمودن خود و اعلام نیاز، شایستگی خود را در عنایات خداوند به اثبات می‌رساند.

بچه برای نوشیدن شیر و یا تجدید لباس نجس شده، راهی جز گریه کردن ندارد. این طفل اگر بر طبق غریزه، گریه نکند و تقاضای خود را با گریه نتواند ابراز کند و یا نخواهد بیان کند، یا از گرسنگی خواهد مُرد و یا بیمار خواهد شد و به علت نجاست و کثافت حاصل از مدفوع، به بیماری‌های انگلی و پوستی شدید دچار خواهد شد. در اینجا هرچند نوشیدن شیر برای کودک لازم و ضروری است ولی تا گریه نکند این ضرورت مقدر نمی‌شود و تحقق نمی‌یابد و کسی برای رفع مشکل او کاری نمی‌کند. مولوی در این باره چه زیبا می‌گوید: 

تا نگرید ابر کی خندد چمن        تا نگرید طفل کی جوشد لبن

طفل یک روزه همی داند طریق   که بگریم تا رسد دایه شفیق

لذا انسان تا از خداوند درخواست نیاز نکند ولو مستحق برآورده شدن نیاز و رفع مشکل باشد، خداوند نیازش را برطرف نمی‌کند و مشکلش را حل نخواهد کرد چرا که از دستور خداوند در درخواست نمودن از او، تکبر ورزیده و مخالفت نموده‌است و خداوند نیز نه تنها نیازش را برطرف نمی‌کند و مشکلش را حل نمی‌نماید، وعده‌ی عذاب سختی را در صورت توبه نکردن و تقاضا نکردن به او می‌دهد.

ادامه دارد...

------------------------

غلامحسین زکوی، کتاب فریاد خسته دلان، انتشارات دانشکده اصول دین.1390

 غلامحسین زکوی

 کمانه

 http://kamane.mihanblog.com

hosseinzakavi@gmail.com

 
طبقه بندی: دعا،  سنت الهی ،  نقد و نظر،  بدعت و نو آوری، 
برچسب ها: دعا، سنت الهی، بدعت و نوآوری، نقد و نظر، درخواست از خداوند،  

تاریخ : شنبه 13 تیر 1394 | 12:44 ق.ظ | نویسنده : غلامحسین زکوی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.


بارش برگ های پاییزی!!

  • کد نمایش افراد آنلاین