تبلیغات
کمانه Kamane - (384) شروط اجابت دعا، نسبت به خداوند؛ شرط سوم: طلب و درخواست، برای رضای خداوند

(384) شروط اجابت دعا، نسبت به خداوند؛

شرط سوم: طلب و درخواست، برای رضای خداوند


 دو شرط از شروط اجابت دعا، نسبت به خداوند را بیان نمودیم یعنی در دعا، فقط باید از خداوند تقاضا نمود و شرط دوم اینکه آن درخواست مورد رضای خداوند نیز باشد یعنی مخالف شرع ودین نباشد. علاوه بر این دو شرط مذکور، شرط سومی نیز ضرورت دارد و آن اینکه مورد درخواست شده را برای رضای خداوند نیز مصرف نماید و این تقاضا باید فقط برای رضای خدا باشد. اگر تلاش می‌كند تا به مالی برسد و برای رفعِ مانع در رسیدن به مال و سرمایه‌ی حلال دعا می‌كند که با آن زندگی خود و عائله‌ی خود را بچرخاند، آن را در راه خلاف شرع، قانون و عرف صرف ننماید و به بیراهه نرود و یا مالْ او را به بیراهه نکشاند لذا اگر چنین توانایی را نداشته باشد، خداوند یقینا دعای او را مستجاب نخواهد کرد.

انسان برای رسیدن به این شرط، باید خود را از بدیها دور نگه دارد و به کارهای نیک رغبت نشان دهد. به عبارت دیگر، تزکیه نفس و ایمان قوی و استوار، عمل به فرامین الاهی و دوری جستن از کجی‌ها و خلاف‌ها، تضمین‌کننده‌ی سلامت روحی و ایمانی افراد است که این سلامت، شایستگی فرد را برای اجابت دعا بیشتر می‌نماید.

لذا تا انسان این خصوصیات و ویژگی‌های انسانی و ایمانی را نداشته باشد، به دلیل انحراف از مسیر صحیح زندگی و غرق شدن در گرداب گمراهی و فساد، دعایش مستجاب نمی‌شود. و چون خداوند به باطن انسانها آگاهتر است، برای نجات آنان از این بدبختی‌ها، دعایشان را مستجاب نمی‌کند. و اگر انسان بداند که این تقاضای به ظاهر نیک او چه بدبختی و فلاکتی را به دنبال خواهد داشت، از خداوند به خاطر اجابت نکردن دعایش سپاسگزاری هم می‌کند.

"در زبور داوود علیه السلام آمده است: خداوند متعال مى فرماید: اى پسر آدم! تو از من خواهشى مى‌كنى و من براى مصلحت تو آن را برآورده نمى‌كنم، اما در خواهشت اصرار مى‌ورزى و من خواسته‌ات را مى‌دهم و تو از آن در گناه و نافرمانى از من كمك مى‌گیرى. پس، من بر آن مى‌شوم تا آبرویت را ببرم، لیك مرا مى‌خوانى و من پرده‌پوشى مى‌كنم. چه خوبیها كه به تو نكرده‌ام و چه بدیها كه تو، به من نكرده‌اى. كم مانده است كه بر تو چنان خشمى گیرم كه دیگر هرگز خشنود نشوم" [1]

 

------------------------

غلامحسین زکوی، کتاب فریاد خسته دلان، انتشارات دانشکده اصول دین.1390

 غلامحسین زکوی

 کمانه

 http://kamane.mihanblog.com

hosseinzakavi@gmail.com

 

 [1] - محدث نوری،  مستدرک الوسائل, ج 11, ص 337, حدیث 13202.؛ ترجمه: ری شهری، میزان الحکمه، ج4، ص 56.

 
طبقه بندی: دعا،  سنت الهی ،  نقد و نظر،  بدعت و نو آوری، 
برچسب ها: دعا، سنت الهی، بدعت و نوآوری، نقد و نظر، شروط دعا،  

تاریخ : جمعه 5 تیر 1394 | 11:24 ب.ظ | نویسنده : غلامحسین زکوی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.


بارش برگ های پاییزی!!

  • کد نمایش افراد آنلاین