تبلیغات
کمانه Kamane - (379)خصلت‌ها و ویژه‌گیهای خاص دعا

(379)خصلت‌ها و ویژه‌گیهای خاص دعا


امام صادق علیه‌السلام چهار خصلت در دعا را به نقل از امیرمؤمنان امام علی علیه السلام برمی‌شمرد که در اجابت دعا نقش بسزایی دارد. در این حدیث مردی از امیرمؤمنان امام علی علیه‌السلام از عدم اجابت دعایش شکوه می‌کند و حضرت به او می‌فرماید که دعا دارای چهار خصلت است که باید آن را مراعات نمایی تا دعا تحقق یابد.

   از اعماق قلب و وجود خدا را خواندن یا اخلاص ضمیر؛

 دعا باید خالصانه بوده، احدی را در دعا با خداوند شریک ندانی. خلوص نیت و به تعبیر دیگر از اعماق قلب خدا را خواندن یعنی خالصانه و بدون ریا و بدون اینکه کسی را شریک خدا قرار دهی، دعا نمایی. نگاه به مال و دوست و پارتی و... نداشته باشی بلکه اینان را وسیله‌ی رسیدن به خواسته‌ات بدانی و اگر خداوند نخواهد اینان هیچ اثری ندارند.

   حاضر ساختن نیت در دل؛

در دل نیت کنی و از خداوند آن را طلب نمایی. آن چیز را برای رضای خدا و برای او، از او بخواهی.

   شناخت وسیله‌ی استجابت؛

دعا بدون وسیله، تحقق نمی‌یابد اگر به مالی نیازمندید، اگر به درمان خود یا عزیزت از خداوند التماس می‌نمایی، اگر بلایی را با دعا از خود دور می‌کنی، تحصیل اسباب آن ضروری است یعنی کسب درآمد و مال، نیازمندِ تلاش از راههای صحیح اقتصادی است و با دعا از خداوند برای بهتر شدن اوضاع و بدست آوردن منفعت بیشتر کمک بگیرید. و اگر درمانی را از خداوند مسئلت دارید مراجعه به پزشک و مراعات موارد پزشکی و بهداشتی ضروری است و از خداوند خواهان اثربخشی درمان باشید. و اگر خواهان خلاصی از بلایی هستید، مراعات جوانب احتیاط و دقت در آن، امری اجتناب ناپذیر است. در همه‌ی این موارد، خداوند است که مشکل مالی را حل می‌کند و بیمار را شفا می‌دهد و بلا را از شما دور می‌سازد و مسائل اقتصادی، دارو و پزشک و رعایت مسائل امنیت، وسیله‌ای بیش نیستند.

   انصاف دادن در امر مورد درخواست؛

امر مورد درخواست نباید بیش از توان طبیعی و شرعی شما باشد که در صورت عدم شکر مناسب و ناسپاسی، جز بلا چیزی نخواهد بود. امر مورد درخواست ازمحرمات نباشد و یا در امور حرام مورد استفاده قرار نگیرد. باید آن را برای رضای خداوند مورد استفاده قرار داد و از خداوند آن را بخواهیم كه قدرت بر شكر و درست استفاده كردن آن را داشته باشیم.

"امام صادق علیه السلام می‌فرمایند : مردى خدمت امیر المؤمنین علیه السلام آمد و عرض كرد : من خدا را مى خوانم ولى اجابتى نمى بینم؟ حضرت فرمود : چون تو خدا را با صفاتى جز صفات او وصف مى‌كنى (مى خوانى) همانا دعا را چهار خصلت باشد : اخلاص باطنى ، حضور نیّت (قلب) ، شناخت وسیله، و انصاف داشتن در خواسته . آیا تو با آگاهى از این چهار نكته دعا مى كنى؟ عرض كرد : خیر . حضرت فرمود : پس ، آنها را بشناس [و با توجه به این چهار نكته دعا كن]." [1]

------------------------

غلامحسین زکوی، کتاب فریاد خسته دلان، انتشارات دانشکده اصول دین.1390

 غلامحسین زکوی

 کمانه

 http://kamane.mihanblog.com

hosseinzakavi@gmail.com

 

 [1] - عطائی، مجموعه ورام؛ ج1, ص 302. ؛ ترجمه: ری شهری، میزان الحکمه، ج4، ص 58.

 
طبقه بندی: دعا،  سنت الهی ،  نقد و نظر،  بدعت و نو آوری، 
برچسب ها: سنت الهی، دعا، نقد و نظر، بدعت و نوآوری،  

تاریخ : سه شنبه 26 خرداد 1394 | 11:30 ب.ظ | نویسنده : غلامحسین زکوی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.


بارش برگ های پاییزی!!

  • کد نمایش افراد آنلاین