تبلیغات
کمانه Kamane - (361) خدا نخواست اگر خدا می‌خواست، می‌شد؛

(361) خدا نخواست اگر خدا می‌خواست، می‌شد؛


خواست خداوند یعنی سنت خداوند؛ همان سنتی که خداوند در خلقت و اداره ی جهان قرار داده است و تخلفی از آن نخواهد شد. اگر علت تحقق یک چیز یا یک اثر وجود داشته باشد, قطعا آن چیز یا اثر محقق خواهد گشت چون این حالت خواست خداست و سنت اوست. "اگر خدا بخواهد خواهد شد" یعنی اگر این امر مطابق سنت الاهی باشد, تخلف ناپذیر خواهد بود اگر محصلی کتابش را خوب بخواند قطعا موفق خواهد گشت البته اگر مانعی موجود نباشد مثلا ترس, دلهره, فراموشی و... .

گاهی انسان چون به آنچه می‌خواست نرسید، همه‌ی دلایل ناموفقیتش را با این جمله توجیه می‌کند که: خدا نخواست؛ اگر خدا می‌خواست می شد؛ هرچه خدا بخواهد همان می‌شود. آیا این دلیل صحیح است؟

تلاش انسان بر طبق ضوابط، مقررات، ادله و راههای عقلایی و عرفی و دعا قطعا نتیجه خواهد داد و در غیر این صورت یقینا نتیجه نخواهد داد مگر آنکه مانعی در تحقق موجود باشد موانع می تواند از اشتباه خود انسان  و یا از اشتباه و اغراض دیگران نشات بگیرد و یا ممکن است خداوند در تحقق موفقیت آن فرد یا عدم موفقیت او بنابر مصلحتی که بیان نمودیم, مانعی ایجاد نماید. در این صورت تحقق یافتن و یا تحقق نیافتن هر دو از سنت و خواست خداوند و بر پایه سنت و قانون علت و معلول است.

در صورت ناموفقیتی و شکست در اموری که محاسبه دقیق روی آن نشده باشد، گفتن این جمله "خداوند نخواست" از یک جنبه صحیح و از جنبه‌ی دیگر نادرست است. اگر با این دید به مسئله بنگریم که خواست خداوند این است که اگر کسی تلاش ننماید و یا تلاشش از روی دلیل قوی نباشد، شکست می‌خورد، این سخن که "خداوند نخواست و یا خواست خدا بود"، صحیح است. ولی اگر با این دید به مسئله بنگریم که شکست و یا موفقیت، خواست خداوند است و ما هیچگونه نقشی نداریم، کاملا سخن بی‌ربطی است.

در  مدیریت‌های کلان، از قضای حتمی خداوند یعنی نابودی، فقر، تورم و مشکلات و... در صورت نداشتن مدیریت قوی و کارآمد، به قَدر الاهی که همان استفاده از مدیر قوی و کارآمد و با امکانات کافی است پناه می بریم تا دچار فقر و بدبختی و تورم و مشکلات دیگر نگردیم. اگر با مدیریت ناصحیح و ناکارآمد و با مدیریت افرادی که هیچ گونه سررشته با کار خود ندارند، به شکست و بدبختی و مشکلات برخورد نمودیم و گرفتار نابسامانی‌های اجتماعی و اقتصادی و یا سیاسی شدیم، گفتن این جمله که "خدا خواست و یا خدا هر چه را بخواهد همان می‌شود و یا خدا اگر نخواهد نمی‌شود" برای فرار از بار مسئولیت، نادرست است زیرا می‌توانستیم به قَدَرش پناه ببریم و از افراد ناکارآمد استفاده ننماییم تا دچار چنین مشکلاتی نشویم.

به مطلبی که مرحوم شهید مطهری(ره) در باره‌ی قضا و قدر الاهی بیان کردند توجه کنید. ایشان حدیثی از امیرمؤمنان امام علی علیه السلام در قضا و قدر الاهی بیان کردند که بسیار جالب می‌باشد.

 "در روایت دیگر آمده است كه على (علیه السلام) در پاى دیوارى نشسته بود؛ متوجه شد كه دیوار شكسته است و ممكن است فرو ریزد؛ فوراً برخاست و از آنجا دور شد. مردى اعتراض كرد كه: از قضاء الهى مى‏گریزى؟ یعنى اگر بنا باشد تو بمیرى خواه از كنار دیوار خراب فرار كنى یا فرار نكنى خواهى مرد و اگر بنا نباشد صدمه‏اى به تو متوجه گردد باز هم در هر صورت محفوظ خواهى بود؛ بنابراین فرار از زیر دیوار شكسته چه معنى دارد؟ حضرت در پاسخ وى فرمود: افرّ من قضاء اللّه الى قدره از قضاء الهى به سوی قدر الهى فرار مى‏كنم.

معناى این جمله این است كه هر حادثه كه در جهان پیش مى‏آید مورد قضا و تقدیر الهى است. اگر آدمى خود را در معرض خطر قرار دهد و آسیب ببیند، قضاء خدا و قانون خدا است، و اگر از خطر بگریزد و نجات پیدا كند آن هم قانون خدا و تقدیر خدا است. اگر انسان در محیط میكروب‌دار وارد شود و بیمار گردد قانون است و اگر هم دوا بخورد و از بیمارى نجات یابد نیز قانون است. بنابراین اگر انسان از زیر دیوار شكسته برخیزد و كنار برود، كارى برخلاف قانون خدا و قضاء الهى انجام نداده است و در چنین شرایطى قانون خدا این است كه از مرگ مصون بماند؛ و اگر در زیر دیوار بنشیند و با سقوط دیوار نابود گردد این نیز قانون آفرینش است." [1]

------------------------

غلامحسین زکوی، کتاب فریاد خسته دلان، انتشارات دانشکده اصول دین.1390

 غلامحسین زکوی

 کمانه

 http://kamane.mihanblog.com

hosseinzakavi@gmail.com

 

 [1] - مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهرى ، ج‏1، ص141
طبقه بندی: دعا،  سنت الهی ،  نقد و نظر،  بدعت و نو آوری،  اراده و انتخاب، 
برچسب ها: سنت الهی، بدعت و نوآوری، نقد و نظر، دعا، اراده، اراده الهی، انتخاب،  

تاریخ : یکشنبه 3 خرداد 1394 | 12:08 ق.ظ | نویسنده : غلامحسین زکوی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.


بارش برگ های پاییزی!!

  • کد نمایش افراد آنلاین