تبلیغات
کمانه Kamane - (358) دعا، کلید گنجهای الاهی است؛

(358) دعا، کلید گنجهای الاهی است؛


خداوند گنجهای خود را به توسط کلیدِ دعا در اختیار انسان قرار می‌دهد. دعا با شرایط و آداب آن، می‌تواند موانعِ رسیدن به علوم و گنجهای الاهی را از جلو روی انسان بردارد و مشکلات زندگی را برطرف نماید و به اسرار و موهبت‌هایی که به طور طبیعی دست‌رسی به آن امکان‌پذیر نیست، دست یافت. 

"امام على علیه السلام ـ در وصیّت به فرزند خود حسن علیه السلام ـ فرمود :. . . سپس كلیدهاى خزائن و گنجینه‌هایش را كه همان دعا كردن و خواستن از اوست، در اختیار تو نهاده است؛ پس هر گاه تو بخواهى، با دعا كردن درهاى گنجینه‌هاى او را مى‌گشایى."  [1]

کلید گنجهای خداوند همان دعاست که باید از خداوند خواسته شود. و تا از خداوند درخواست نشود، این کلید در اختیار انسان قرارداده نخواهد شد. اجابت، همان گنجهایی است که خداوند وعده‌ی‌ آن را به انسانی که دعا کند و از او درخواست نماید، داده است. در روایات به این درخواست، توجه زیادی شده است مثلا در روایت از امام صادق علیه السلام آورده‌اند که ایشان دعا را مخزن اجابت معرفی نمودند و در جایی دیگر فرمودند تا دربی کوبیده نشود و یا دق الباب نشود، درب خانه باز نخواهد شد.

" امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: بسیار دعا كن؛ زیرا دعا كلید هر رحمتى است و مایه‌ی روا شدن هر حاجتى و آنچه نزد خداست جز با دعا به دست نمى‌آید. هیچ درى نیست كه بسیار كوبیده شود، مگر آن كه به زودى به روى كوبنده در باز گردد." [2]

دعا کلید رفع امر ناخوشایند و یا مشکلاتِ بسیار سخت است و برای خلاصی از آن باید خداوند را خواند تا خداوند اجابت نماید. اگر خداوند دعا را اجابت نمود یعنی، گنج رهایی از مشکلات را به روی انسان گشوده است و انسان نجات می‌یابید.

"پیامبر خدا صلى الله علیه و آله می‌فرمایند: خداوند تبارك و تعالى. هرگاه پیامبرى را مى‌فرستاد به او مى‌فرمود: هرگاه امر ناخوشایندى تو را اندوهگین ساخت مرا بخوان، تا پاسخت را بدهم. خداوند این را به امّت من نیز ارزانى داشته است، آن جا كه مى فرماید : «مرا بخوانید تا شما را پاسخ گویم»." [3]

انسانی که خداوند را می‌خواند و فقط از او استمداد می‌جوید، خداوند نیز بر طبق وعده‌ی اجابت دعا، دعایش را اجابت نموده، کلید گنجهای خود را یعنی دفع و رفع بلایا و مصائب، حل مشکلات و برآوده شدن حاجات، به انسان عنایت می‌کند.

" پیامبر خدا صلی الله علیه وآله می‌فرمایند : هر كه چیزی را آرزو كند وآن چیز مورد رضای خداوند عزّ وجلّ باشد ، از دنیا نرود، تا آن كه خداوند آن چیز را بدو عطا فرماید. [4]

امیرمؤمنان امام علی علیه‌السلام در باره‌ی دعا فرمودند اگر شرایط دعا درست ادا شود، و در حالت اضطرار، نجات و راهی از مشکلات و بلایا را فقط از خداوند بخواهند، حتما انسان نجات یافته و رستگار خواهد شد.

"امیرمؤمنان امام علی علیه السلام می‌فرمایند: «دعا، كلید كامیابى و رستگارى است و بهترین دعا آن است كه از سینه‏اى پاك و قلبى داراى تقوا صادر شود مناجات، سبب نجات است و اخلاص، موجب خلاصى، پس آنگاه كه سختیها شدّت یافت، باید به سوى خدا فزع و زارى نمود»." [5]

 

انسان برای رسیدن به هدف والا و مقاصد بالایی که رضای خداوند در آن است، به وسیله‌ی دعا از خداوند طلب می‌کند و خداوند رستگاری و موفقیت به او عنایت می‌فرماید. دعا، انسان را از تاریکی‌های راه، مصون می‌دارد و چراغ موفقیت او خواهد شد.

خداوند موفقیت و پیروزی را بوسیله دعای مستضعفان امت و اخلاص در دعایشان نصیب مسلمین نمود. دعای مسلمانانی که در جنگ‌ها با رسول خدا صلی الله علیه وآله شرکت داشتند و با خلوص نیت هم دعا می‌کردند و هم به مبارزه و حمایت از رسول خدا صلی  الله علیه و آله ادامه می‌دادند. 

"پیامبر خدا صلی الله علیه وآله می فرمایند: همانا خداوند، این امت را به سبب مستضعفان آنها ودعا واخلاص ونمازشان نصرت بخشید." [6]

------------------------

غلامحسین زکوی، کتاب فریاد خسته دلان، انتشارات دانشکده اصول دین.1390

 غلامحسین زکوی

 کمانه

 http://kamane.mihanblog.com

hosseinzakavi@gmail.com

 [1] -  مجلسی، بحار الانوار، ج٧4؛ ص 205, حدیث 1.    ؛ ترجمه: ری شهری، میزان الحکمه، ج4، ص 15.

[2] - مجلسی، بحار الانوار، ج 90, ص 295, حدیث 23؛ کلینی، الکافی؛ ج 2, ص 470, حدیث 7. ترجمه: ری شهری، میزان الحکمه، ج4، ص 26.

[3] -  مجلسی، بحار الانوار ؛ ج 90, ص 290, حدیث 10.    ؛ ترجمه: ری شهری، میزان الحکمه، ج4، ص 25.

 

[4] - . حر عاملی، وسائل الشیعه ؛ ج 1, ص 50, حدیث 110؛ مجلسی، بحارالانوار ؛ ج 90, ص 364, حدیث 9. ترجمه: ری شهری، میزان الحکمه، ج4، ص 25.

[5] - الدّعاء مفاتیح النّجاح و مقالید الفلاح، و خیر الدّعاء ما صدر عن صدر نقىّ و قلب تقىّ، و فی المناجاة سبب النّجاة، و بالاخلاص یكون الخلاص، فاذا اشتدّ الفزع فالى اللَّه المفزع. . کلینی، الکافی؛ ج 2, ص 468, حدیث 2؛ ترجمه: غفاری ساروی آیین بندگى و نیایش، ص 293.

[6] -قال رسول الله صلى الله علیه و آله : إنَّما نَصرَ اللّه ُ هذهِ الاُمَّةَ بضُعَفائها بِدعوَتِهِم و صَلاتِهِم و إخْلاصِهِم . . تفسیر القرطبی، ج٢ص٢٦؛ ترجمه: ری شهری،  میزان الحكمه، ج3، ص363.
طبقه بندی: دعا،  سنت الهی ،  نقد و نظر،  بدعت و نو آوری، 
برچسب ها: سنت الهی، بدعت و نوآوری، نقد و نظر، دعا،  

تاریخ : دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 | 11:43 ب.ظ | نویسنده : غلامحسین زکوی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.


بارش برگ های پاییزی!!

  • کد نمایش افراد آنلاین