تبلیغات
کمانه Kamane - (357) دعا را می‌توان از چند جهت سلاح دانست

(357) دعا را می‌توان از چند جهت سلاح دانست


   دعا، برای حفظ جان و ایمان؛

برای حفظ جان و ایمان از مضرات و مشکلات مادی و معنوی، انسان متوسل به دعا می‌شود و خود را از آن نجات می‌دهد. از این گونه دعاها می‌توان حرزها و بعضی از ادعیه در کتب دعا خصوصا مفاتیح الجنان را نام برد. انسان مؤمن چون خداوند را تنها ملجأ خود در حالت‌های اضطرار و بحرانی می‌داند، برای رهایی از مشکل و برآورده شدن حاجاتش، از دعا کمک می‌جوید لذا دعا سلاحی برای مؤمن است در رفع مشکلاتی که علت‌های طبیعی قادر به رفع آن نیستند.

"از امام صادق علیه السلام از پدرش [ امام باقر] علیه السلام نقل نموده‌اند که پیامبر خدا صلى الله علیه و آله فرمودند: آیا سلاحى را به شما نشان دهم كه از دشمنان نجاتتان مى‌دهد و روزى‌تان را زیاد مى‌كند؟ عرض كردند: آرى. فرمودند: شب و روز به درگاه پروردگارتان دعا كنید؛ زیرا سلاح مؤمنین دعاست." [1]

   برای دفع ظلم ظالمان انسان متوسل به دعا می‌شود؛

اگر به او ظلمی بشود و او  قادر به دفع ظلم و ستم از خود نباشد به خداوند پناه می‌برد و با سلاح دعا خود را از ظلم ظالمان در امان نگه می‌دارد. که در روایات نیز این سلاح را شدید و قوی توصیف نموده‌اند.

در روایاتی از حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام که در آخرین وصیتشان به امام سجاد علیه السلام، ایشان را از ظلم کردن به کسی که پناهی جز خدا ندارد نهی نمودند یعنی دعایی که انسان مظلوم بر علیه ظالم می‌کند و به عبارت بهتر نفرین مظلوم بر ظالم، آن هم مظلومی که به اصطلاح امروزی، دستش به هیچ جا بند نیست، بسیار خطرناک و کاری است.

"بترس از اینكه ستم روا دارى بكسى كه جز خدا ناصرى ندارد." [2]

------------------------

غلامحسین زکوی، کتاب فریاد خسته دلان، انتشارات دانشکده اصول دین.1390

 غلامحسین زکوی

 کمانه

 http://kamane.mihanblog.com

hosseinzakavi@gmail.com

 [1] - کلینی، الکافی ؛ ج 2, ص 468؛ حر عاملی، وسائل الشیعه , ج 7, ص 39, حدیث 8656. ترجمه: ری شهری، میزان الحکمه، ج4، ص 18.

 

[2] - یا بنى ایاك و ظلم من لا یجد علیك ناصرا الا الله ؛ خسروی،  زندگانى حضرت سجاد و امام محمد باقر علیهما السلام،ص 106.    
طبقه بندی: دعا،  سنت الهی ،  نقد و نظر،  بدعت و نو آوری، 
برچسب ها: سنت الهی، بدعت و نوآوری، نقد و نظر، دعا، ویژگی دعا،  

تاریخ : شنبه 26 اردیبهشت 1394 | 11:18 ب.ظ | نویسنده : غلامحسین زکوی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.


بارش برگ های پاییزی!!

  • کد نمایش افراد آنلاین