تبلیغات
کمانه Kamane - (347) دعا افضل عبادات است؛

(347) دعا افضل عبادات است؛


دعا و درخواست، از این جهت که باعث خشنودی خداوند می‌شود و اطاعت از فرمان خداوند است، همانند دیگر عبادات است ولی از این حیث که بیانی است برای ابراز عجز بنده و قادر مطلق دانستن خداوند، از دیگر عبادات برتر می‌گردد.

مرحوم فلسفی در کتاب شرح دعای مکارم اخلاق، برتری دعا بر دیگر عبادات را این چنین توضیح می‌دهند:

"برتری دعا بر عبادت شاید از این جهت باشد که عبادت حاکی از خضوع و تذلل نهایی عابد در مقابل معبود است، ولی دعا علاوه بر خضوع و تذلل ، از فقر و نیازمندی دعاکننده در پیشگاه الاهی حکایت می‌کند. به عبارت دیگر می‌توان گفت: عبادت کننده مراتب اطاعت و فرمانبری خویش را در مقابل معبود ظاهر می‌سازد، ولی دعاکننده در واقع دست گدایی دراز کرده و مراتب نیازمندی خود را در برابر پروردگار ابراز نموده و عملا به این آیه‌ی شریفه جامه تحقق پوشانده است: یَأَیهَُّا النَّاسُ أَنتُمُ الْفُقَرَاءُ إِلىَ اللَّهِ  وَ اللَّهُ هُوَ الْغَنىِ‏ُّ الْحَمِیدُ (فاطر/15) اى مردم، شما همه به خدا فقیر و محتاجید و تنها خداست كه بى‏نیاز و غنىّ بالذّات و ستوده صفات است.

در برتری دعا نسبت به عبادات دیگر، امیرمؤمنان امام علی علیه السلام در حدیثی، دعا را مخ عبادت می‌داند یعنی همانطوری که مخ با ارزش‌ترین و اصلی‌ترین عضو از اعضای بدن است و بدون آن بدن اعتباری نخواهد داشت و فرمانده‌ی بدن است، دعا نیز نسبت به عبادات دیگر بمنزله مخ به بدن است یعنی، اصل عبادات دعاست و بدون دعا، عبادات معنا پیدا نمی‌کنند.

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله می‌فرمایند: دعا مغز عبادت است و با وجود دعا هیچ كس هلاك نمى شود[1]

 

 

------------------------

غلامحسین زکوی، کتاب فریاد خسته دلان، انتشارات دانشکده اصول دین.1390

 غلامحسین زکوی

 کمانه

 http://kamane.mihanblog.com

hosseinzakavi@gmail.com[1] - قال رسول الله صلى الله علیه و آله : الدُّعاءُ مُخُّ العِبادَةِ ، و لا یَهلِكُ مَعَ الدُّعاءِ أحَدٌ . مجلسی، بحار الانوار، ج 90, ص 300, حدیث 3؛ ترجمه: موسوی سبزواری، مواهب الرحمان فی تفسیر القرآن، ج‏3، ص 65. 
طبقه بندی: دعا،  سنت الهی ،  نقد و نظر،  بدعت و نو آوری، 
برچسب ها: دعا، سنت الهی، بدعت و نوآوری، نقد و نظر، عبادت،  

تاریخ : جمعه 11 اردیبهشت 1394 | 09:01 ق.ظ | نویسنده : غلامحسین زکوی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.


بارش برگ های پاییزی!!

  • کد نمایش افراد آنلاین