تبلیغات
کمانه Kamane - (346) در زمانِ بی‌نیازی نیز دعا کنید؛

(346) در زمانِ بی‌نیازی نیز دعا کنید؛


جایگاه دعا فقط در زمان نیاز و مشکل نیست بلکه انسان باید در حال بی‌نیازی نیز از خداوند درخواست نماید تا در حال نیازمندی، خداوند توجه ویژه و خاصی به او بیندازد. او که در بی‌نیازی به خدا توجه داشت و مال و امکانات نتوانست او را بفریبد و در هر حال از خدا تقاضا می‌کرد و حق بندگی را ادا می‌نمود، در زمان نیازمندی نیز مورد توجه و عنایت خداوند قرار می‌گیرد.

"امیرمؤمنان امام علی علیه السلام می‌فرمایند: «مبادا كسى كه فعلا بلایى به او روى نیاورده و در عافیت زندگى مى‏كند ولى در آینده از آن در امان نیست، گمان كند كه انسان گرفتار- هر چند گرفتاریش بزرگ باشد- بیشتر از او به دعا نیازمند است. (بلكه وى نیز براى دفع بلاهاى آتیه به دعا نیاز دارد)." [1]

در واقع انسان با دعا در زمان بی نیازی، شایستگی خود را برای توجه خداوند نشان می‌دهد و با این عمل می‌فهماند که در هر حالی خود را نیازمندِ بی‌نیازی می‌داند که همه چیزش از اوست. و خداوند نیز در زمان نیاز، موانع و مشکلاتش را برطرف می‌نماید.

ادامه دارد....

 

 

------------------------

غلامحسین زکوی، کتاب فریاد خسته دلان، انتشارات دانشکده اصول دین.1390

 غلامحسین زکوی

 کمانه

 http://kamane.mihanblog.com

hosseinzakavi@gmail.com

 

 [1] - ما من احد ابتلی و ان عظمت بلواه باحقّ بالدّعاء من المعافى الّذى لا یأمن من البلاء . حر عاملی، وسائل الشیعه ؛ ج7, ص 42, حدیث 8668؛ مجلسی، بحار الانوار ج 90, ص 380, حدیث 2؛ ترجمه: غفاری ساروی؛ آیین بندگى و نیایش، ص 24. 
طبقه بندی: دعا،  سنت الهی ،  نقد و نظر،  بدعت و نو آوری، 
برچسب ها: دعا، نیاز، بی نیازی، سنت الهی، بدعت و نوآوری، نقد و نظر،  

تاریخ : چهارشنبه 9 اردیبهشت 1394 | 11:10 ب.ظ | نویسنده : غلامحسین زکوی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.


بارش برگ های پاییزی!!

  • کد نمایش افراد آنلاین