تبلیغات
کمانه Kamane - (342) الف ) اهمیت و ارزش دعا نزد خداوند؛


دعا نزد خداوند از این حیث که بنده‌ی مؤمن، حاجت خود را نزد او می‌آورد و از او استمداد و تقاضا می‌کند، نوعی از بندگی است و بسیار عزیز است. وچون انسان، خود را کوچک دانسته، تکبر و منیت را از خود دور می‌کند و خداوند را قادر مطلق می‌داند،‌ نزد خداوند بسیار ارزشمند است.

اینکه بنده از خداوند تقاضا می‌کند و با این تقاضا، بندگی خود را نشان می‌دهد، محبوب خداوند قرار می‌گیرد.

"امام باقر علیه السّلام می‌فرمایند: نیست چیزى دوست‏تر به سوی خدا از اینكه بنده سؤال كند" [1]

 اگر انسان بخواهد به مدارج بالای معنوی برسد ابتدا باید خود را بشکند و از منیت خارج شود. تقاضا و التماس نمودن، ناله و زاری در ابراز نیاز از خداوند، راه رسیدن به مقامات والای الاهی است. دعاست که می‌تواند این مقام را به انسان بدهد چرا که انسان با دعا و تقاضا نمودن، خود را به قدرت لایزال متصل می‌کند که همیشگی و پایدار است و قابل تکیه و اعتماد می‌باشد.      

دعا، نوعی رابطه بین خالق و مخلوق است و این رابطه را نیاز انسان ایجاد می‌کند. و متأسفانه تا انسان احساس بی‌نیازی می‌کند، هیچ‌گونه رابطه‌ای را با خدا  احساس نمی‌کند ولی به محض نیاز و مشکل، به سوی کسی تضرع و ابراز نیاز می‌کند که او را قادر مطلق و حکیم و آگاه به مشکلش می‌داند.

"هنگامى كه به انسان زیان (و ناراحتى) رسد، ما را (در هر حال:) در حالى كه به پهلو خوابیده، یا نشسته، یا ایستاده است، مى‏خواند امّا هنگامى كه ناراحتى را از او برطرف ساختیم، چنان مى‏رود كه گویى هرگز ما را براى حل مشكلى كه به او رسیده بود، نخوانده است! این گونه براى اسرافكاران، اعمالشان زینت داده شده است (كه زشتى این عمل را درك نمى‏كنند)" [2]

خداوند بواسطه‌ی همین نیاز، انسان را به خود نزدیک می‌کند و باعث می‌شود از گناه دور شود و در دام شیطان اسیر نگردد. در بسیاری از روایات، خداوند به خاطر همین موضوع، دعای مؤمنی را که دارای شرایط و آداب کامل است مستجاب نمی‌کند تا او بیشتر به یاد خداوند باشد واز فرو رفتن در منجلاب گناه و پلیدی‌ نجات یابد.

چون دعا کردن، نزد خداوند از محبوبیت فراوانی برخوردار است، توفیق دعا کردن را به انسان می‌دهد و این توفیق با شرایط و آداب آن، اجابتی را نیز همراه دارد

امام حسن علیه السلام می‌فرمایند: خداوند عزّ و جلّ باب مسئلت (دعا) را به روى هیچ كس نگشود، كه باب اجابت را به روى او بسته باشد [3]

خداوندی که توفیق دعا به بنده‌اش می‌دهد، درب اجابت نیز بر روی وی می‌گشاید و به او می‌گوید که از دعا کردن ملول نشو، آنقدر دعا کن تا دعایت اجابت شود. و با این امید از او بخواه که حتما مستجاب خواهد کرد.

لذا دعا چه کوچک باشد یا بزرگ، همه را به اجابت می‌رساند و به خود نگو این تقاضا که خیلی کوچک است شاید توهین به خداوند باشد و یا ممکن است به آن توجهی نکند. در روایات آمده به کوچکی و بزرگی دعا توجه نکنید زیرا همان خداوندی که دعاهای بزرگ را به اجابت می‌رساند به دعاهای کوچک نیز توجه دارد و مستجابش خواهد نمود.

"امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: بر شما باد دعا كردن؛ زیرا با هیچ چیز به مانند دعا، به خدا نزدیك نمى‌شوید. دعا كردن براى هیچ امر كوچكى را، به خاطر ناچیز بودنش، رها نكنید ؛ زیرا حاجتهاى كوچك نیز به دست همان كسى است كه حاجتهاى بزرگ به دست اوست" [4]

 

ادامه دارد...

 

------------------------

غلامحسین زکوی، کتاب فریاد خسته دلان، انتشارات دانشکده اصول دین.1390

 غلامحسین زکوی

 کمانه

 http://kamane.mihanblog.com

hosseinzakavi@gmail.com

 [1] - .حسینی شاه عبدالعظیمی؛  تفسیر اثنا عشری، ج‏1، ص: 339.

[2] - . یونس/12؛ ترجمه: مکارم، القرآن الکریم ، ص 209.

 

[3] -  مجلسی، بحار الانوار، ج 75, ص 113, حدیث 7. ؛ ترجمه: ری شهری، میزان الحکمه، ج4، ص 26.

[4] -  کلینی، الکافی؛ ج2, ص 467, حدیث 6؛ مجلسی، بحار الانوار، ج 90, ص 293, حدیث 22. ؛ ترجمه: ری شهری، میزان الحکمه، ج4، ص 24.

طبقه بندی: سنت الهی ،  نقد و نظر،  بدعت و نو آوری،  دعا، 
برچسب ها: دعا، سنت الهی، بدعت و نوآوری، نقد و نظر،  

تاریخ : یکشنبه 6 اردیبهشت 1394 | 06:26 ق.ظ | نویسنده : غلامحسین زکوی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.


بارش برگ های پاییزی!!

  • کد نمایش افراد آنلاین